News Ticker

„Wystarczy nie myśleć zbyt wiele, tylko robić to co się czuje”. Wywiad z Kubą Dobrowolskim

Wywiad

Kuba Dobrowolski (Kubaterra) / kubaterra.bandcamp.com

1. W roku 2014 w internecie pojawił się twój autorski album o tej samej nazwie co twój zespół pt. „Kubaterra”. Opowiedz troszkę o swoim zamyślę na tę płytę. Jak przebiegała praca nad tym albumem? Jak oceniasz ją z perspektywy czasu?

Kuba: Pomysł był bardzo prosty, chciałem nagrać płytę nie zastanawiając się wiele nad tym jaka chciałbym żeby była. Miała być prawdziwa i taka też dla mnie jest. Utwory powstały w Australii w leśnej chatce nieopodal Sydney. To było bardzo oczyszczające, siedzieć w lesie i robić muzykę dla samego siebie. Mijają teraz dokładnie 2 lata od momentu kiedy nad nią pracowałem i nadal ją lubię.

2. Muzyka, którą stworzyłeś na tym albumie sprawia, że słuchacz zamykając oczy odpływa w zupełnie inny zakątek świata. Utwory zawarte na tym krążku nie były pisane na kolanie, to piosenki, które mają jakiś głębszy przekaz i niesamowity klimat. Opowiedz jak się to robi? W jaki sposób można osiągnąć taką prawdziwość i nieskazitelność?

K: To bardzo proste. Wystarczy nie myśleć zbyt wiele, tylko robić to co się czuje.

fot. Kuba Dobrowolski (Kubaterra)

fot. Kuba Dobrowolski (Kubaterra)

3. Dlaczego zdecydowałeś się nagrywać właśnie w Australii?

K: Mieszka tam mój wujek i kuzyni. Postanowiłem uciec przed zimą w Europie, odwiedzić rodzinę i nagrać właśnie tę płytę.

4. Mógłbyś zdradzić nam jak wygląda to piękne miejsce? Czym wyróżnia się na tle innych kontynentów?

K: Wschodnia część Australii, bo tam właśnie byłem, to przede wszystkim lasy, lasy i jeszcze raz lasy. Czyli to co lubię najbardziej. Ludzi tam jest niewiele, poza oczywiście dużymi miastami. Panuje tam wielki luz, szkoda że to tak daleko.

5. Gitary i wokale nagrywałeś w leśnej chatce w kontakcie z naturą. Jak pracuje się w takich warunkach?

K: Wspaniale! Nic Cię nie rozprasza, nie ma internetu, nawet zasięgu telefonów. Jesteś sam na sam z naturą i samym sobą. Polecam.

Chatka w Australii / fot. Kuba Dobrowolski (Kubaterra)

Chatka w Australii / fot. Kuba Dobrowolski (Kubaterra)

6. W piąty dzień pobytu w Australii odnalazłeś miejsce, w którym zrobiłeś sobie zdjęcie na okładkę swojej płyty. To dowód na to, że nie tylko muzyka, ale również oprawa twojej twórczości w postaci okładki nie była tworzona nazwijmy to w sposób „zaprojektujmy ją tak, by dobrze się sprzedała”, raczej wyszło to zupełnie naturalnie.

K: Bardzo lubię robić zdjęcia i tworzyć grafiki więc jak najbardziej wizualna część jest dla mnie również bardzo istotna. To miejsce ze zdjęcia, od razu do mnie przemówiło i już wtedy wiedziałem że taka będzie okładka tej płyty.

7. Czy pojawiły się już jakieś zalążki pomysłów na nową płytę? Jeśli tak, to czy mógłbyś zdradzić nam kilka szczegółów dotyczących najnowszych nagrań i pomysłów. Czy będzie to coś w rodzaju kontynuacji stylu z twojej pierwszej płyty czy pójdziesz w zupełnie innym kierunku? No i czy jest już przewidziana data premiery?

K: Jak najbardziej. Pracuję od jakiegoś czasu nad nową płytą, pomysłów jest sporo, niektóre bardziej niektóre mniej rozwinięte. Jaka będzie brzmieniowo lub czy będzie kontynuacją pozostawię słuchaczom bo sam tego nie wiem. Myślę, że zmierza to w dobrą stronę. Daty premiery nie ustaliłem jeszcze, ale chciałbym aby stało się to na wiosnę.

fot. Kuba Dobrowolski (Kubaterra)

Wnętrze chatki w Australii / fot. Kuba Dobrowolski (Kubaterra)

8. Jaki wpływ na twoją muzyczną twórczość mają filmy oraz muzyka w nich zawarta? Czy czerpiesz z nich inspiracje? Dla urozmaicenia tego wywiadu chciałbym zapytać Cię czy poleciłbyś naszym czytelnikom kilka tytułów, które bardzo lubisz i które warto obejrzeć.

K: Bardzo lubię oglądać filmy i często zwracam uwagę na muzykę, ponieważ nadaje ona ton danym sytuacją. Czasami jakiś film mnie zainspiruję oczywiście, ale ja tak naprawdę czerpie inspiracje cały czas ze wszystkiego co mnie otacza. Życie to też jest film. Polecił bym może po prostu kilka filmów, które bardzo lubię: Buffalo 66’, Tiger And The Snow, Detachment, Down By Law, Wild Tales.

9. Jakie są twoje artystyczne plany na najbliższą przyszłość?

K: Skończyć nową płytę i spróbować zorganizować trasę po Europie. Taki mam plan.

Życzę samych sukcesów i czerpania szczerej przyjemności z muzyki, którą tworzysz.

K: Dzięki!

Zapraszamy do wysłuchania utworu „We Are Everything” jak i całego albumu „Kubaterra”. Płyty prawdziwej, nieskażonej marketingiem.

www.facebook.com/kubaterra
www.youtube.com/kubaterra
kubaterra.bandcamp.com

w wywiadzie brał udział: Kuba Dobrowolski (Kubaterra)
pytał: Patryk Jędrasiak

Poprzedni post
Następny post

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.