News Ticker

Wprowadzenie: Słów parę o muzyce country!

Cykl artykułów poświęcony muzyce country

Western | Image from the internet

Wiele osób w naszym kraju słysząc “muzyka country” myśli o mechanicznych bykach, Teksasie, kowbojskich kapeluszach i niezbyt ambitnej treści. Ale czy na pewno tak jest? Nie do końca!

Tak jak stan Teksas faktycznie dzieli z Tennessee miano kolebki tego gatunku, tak mechaniczne byki to po części mit. Jedyne powiązanie jakie mają one z tą muzyką to fakt, że niekiedy w barach na południu Stanów Zjednoczonych, gdzie ją grano stały te przedziwne maszyny.

Country wywodzi się z gatunku pokrewnego, bluegrass. Opiera się on głównie na instrumentarium złożonym z gitary, banjo i skrzypiec. Wbrew pozorom jest to muzyka zróżnicowana. Zarówno jeśli chodzi o tematy i problemy poruszane w tekstach jak i nastrój całego utworu.

Przykłady:

To co mnie osobiście w niej ujmuje to prawda i emocje. Właściwie sprowadza się ona do kilku akordów. Zadziwiające jest jak wiele można nimi przekazać i w jak głębokie zakamarki duszy wejść przy ich pomocy. W tekstach trudno może szukać metafor na miarę Szekspira nie oznacza to jednak, że tracą one na poetyce. Na dodatek utożsamienie się z niektórymi z nich jest wręcz gwarantowane!

Co ciekawe, country jest znacznie bardziej powszechne niż większość ludzi zdaje sobie sprawę. Postacie takie jak Johnny Cash na stałe weszły do kanonu muzyki.

Johnny Cash | źródło: smokink.tumblr.com

A wiedzieliście na przykład, że jeden z największych hitów przypisywanych Whitney Houston, “I Will Always Love You” jest tak naprawdę utworem z gatunku country? Oryginalnie napisany w latach 70′ i wykonywany (do dziś!) przez jedną z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd tej muzyki, Dolly Parton.

Wiele gwiazd muzyki popularnej ma konotacje z country. Wspomniana wyżej Dolly Parton jest matką chrzestną nikogo innego jak tylko Miley Cyrus. Z resztą ojciec Miley, Billy Ray również jest wykonawcą tego  gatunku.

Nie można też zapomnieć na jakim polu swoje pierwsze kroki stawiała Taylor Swift. Kto pamięta choćby “Teardrops On My Guitar”?

Country Music | Image from the Internet

W tej gałęzi muzyki odnalazła się również młodsza siostra Britney Spears, Jamie Lynn.

Można by tak wymieniać jeszcze długo…

Co wy myślicie na temat tej muzyki? Może dzięki temu artykułowi odkryliście coś nowego. Po więcej materiałów, ciekawostek, recenzji i newsów ze świata country zapraszam do innych moich artykułów.

Adrianna Małolepszy

Poprzedni post
Następny post

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.