News Ticker

Trwa Meskalina Blues Festival 2015 Sprawdźcie kto zagra

Aktualności

fot. Marcin Pabiniak I allthesethingsareille

Meskalina Blues Festival po raz czwarty na jeden tydzień w roku kulturalną ofertą zdominuje Środę Wielkopolską. W dniach 6-12 lipca koncertom głównym znów towarzyszyć będzie szereg warsztatów, jam session czy Akademia Ważnych Rozmów. I niech nikogo nie zmyli słowo “Blues” w nazwie – impreza otwiera się na nowe gatunki, co potwierdza lista zaproszonych zespołów. Wśród nich m.in. Natalia Przybysz, Ania Rusowicz, Kraków Street Band, Rust, MA i Vovoka.

Największą nowością podczas tegorocznej edycji Meskalina Blues Festival będzie częściowe odejście od korzeni muzyki rozrywkowej i skupienie się na jej owocach – przyznaje dyrektor artystyczny festiwalu Bartosz Godziewski. – Pojawią się takie gatunki, jak chociażby rock psychodeliczny, americana, rock’n’roll czy bluesgrass. Organizatorzy poszerzają muzyczną ofertę imprezy, przy wymawianiu jej nazwy kładą co raz mniejszy nacisk na słowo “blues”. Mało tego, to nawet nie impreza stricte muzyczna – dość powiedzieć, że pierwszym wydarzeniem w ramach Meskalina Blues Festival 2015 będzie pokaz mody dla dzieci w średzkim szpitalu, przygotowany przez podopiecznych Domu Dziecka.

Przedsmak piątkowych i sobotnich koncertów gwiazd będzie miał charakter plenerowy. Kilkugodzinną dawkę grania zapewni III Przegląd Zespołów, podczas którego cztery zakwalifikowane zespoły staną do muzycznej rywalizacji o szereg nagród, m.in. nagranie dema w Hellenic Studio, trasę koncertową z HPG Promotion Group, koncert “na żywo” w Radiu Afera oraz bezpośredni awans do przeglądu zespołów podczas Bluesroads Festival 2016. Czwartkowe granie uzupełnią pozbawione konkursowego stresu Raspberry Hills (ubiegłoroczny laureat) oraz Apli Papli. Warto zaznaczyć, że rock’n’rollowy klimat konkursu podsyci sceneria kolei wąskotorowych, które liczą już 115 lat.

Piątek 10.07.2015

Najważniejsze akcenty Meskalina Blues Festiwalu będą udziałem Ośrodka Kultury. Początek piątkowych koncertów pozwoli jednak na chwilę powrócić do wydarzeń z poprzedniego dnia ze stacji kolei wąskotorowych – granie na głównej scenie festiwalu rozpocznie laureat czwartkowego Przeglądu Zespołów. Później na scenie wystąpi MA. Istnieją niewiele ponad rok, ale ta niebanalna mieszanka psychodelii, electro i funku, to żadne garażowe początki – zaświadczają o tym liczne już nagrody oraz rodowód: szczecińska formacja, to spadkobierczyni popularnej Big Fat Mamy.

Jako ostatnia na scenie pojawi się Natalia Przybysz. Jej poprzeczka przed koncertem zawieszona jest nadzwyczaj wysoko. W dodatku przez nią samą: bywalcy Meskaliny wciąż pamiętają jej genialny koncert z repertuarem Janis Joplin sprzed dwóch lat. Teraz powraca z własnym materiałem i mocnymi argumentami w ręku: dwoma tegorocznymi Fryderykami oraz Złotą Płytą za ostatni “Prąd”.

Sobota różnorodności 11.07.2015

Tomek Nitribitt gościł na imprezie z Funky New Orleans, zagrał też z HooDoo Band. W sobotę 11 lipca powróci na Meskalinę ze swym solowym projektem Tom & Ebony Faces, który dotąd słyszano tylko podczas ostatniej edycji festiwalu Las, Woda & Blues. Jego naoczni świadkowie podpowiadają, że szczególnie ukontentowani poczują się fani dylanowskiego grania.

Dużo więcej wiemy o poznańskim Rust, który pod koniec ubiegłego roku wydał debiutanckie “White Fog”. Prekursorzy samozwańczego rust’n’rolla nie chełpią się jednak pochlebnymi recenzjami materiału, za to intesywnie promują go na scenach. W czerwcu jako jeden z dwóch zespołów znad Wisły Rust wystąpił podczas niemieckiej edycji międzynarodowego cyklu Fete de la Musique, zagrał również na Orange Warsaw Festival. Podczas Meskaliny zagrają już po raz trzeci, ale bez obaw: zawsze jest rock’n’rollowo i energetycznie, ale nigdy dwukrotnie tak samo.

Trzeci punkt w sobotnim programie, to Wovoka. Czteroosobowy skład funkcjonuje ledwie od trzech lat, a już ma na koncie dwa różnorodne krążki – na “Trees Against The Sky” łączyli śpiew pierwotny i blues z muzyką Papuasów, zaś na wydanym w tym roku “Sevastopolis” restaurują na nowo tradycje afroamerykańskiego południa. Wbrew pozorom znajdują czas by pojawiać się także na koncertowych scenach, czego dowód na Meskalinie.

Granie w Ośrodku Kultury zakończy Ania Rusowicz, której muzyki nie powstydziłoby się San Francisco późnych lat 60. Scenicznego happeningu zresztą też nie – jej koncerty były świadkiem chociażby uwalniania damskich piersi. Psychodeliczne podróże Rusowicz uginają nogi bardziej, niż jej cztery Fryderyki reprezentacyjną półkę.

Oba główne dni koncertowe zakończy wspólna zabawa nad Zalewem Średzkim w Centrum MaxMarina. W piątek w ramach bluesoteki, a dzień później – jam session. Nie będzie to zresztą jedyna migracja festiwalu w te dni. Piątek i sobota, to także popołudniowe warsztaty w Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich. Wymienić je wszystkie, to karkołomne zadanie: wokalne, gitarowe, realizacji dźwięku, kreatywnego słuchania muzyki, tańca, te dla managerów muzycznych oraz gier planszowych… W tym samym czasie Galeria Miejska gospodarzyć będzie Akademii Ważnych Rozmów, podczas których Natalia Przybysz (w piątek) i Ania Rusowicz (w sobotę) odpowiedzą na pytania prowadzącej i publiczności.

Meskalina Blues Festival 2015 zakończy się niedzielnym koncertem Kraków Street Band w Centrum MaxMarina. Tym razem dziewięciosobowa grupa krakowskie uliczki zamieni na średzkie jezioro. Nietuzinkowym zestawem instrumentarium z ukulele, puzonem czy trąbką w pogodnym stylu pożegnają czwartą edycję imprezy, choć po tygodniowej dawce kulturalnych wydarzeń pewnie niejednemu zrobi się smutno. – Mimo, iż to festiwal muzyczny, to dla mnie najważniejsza nie jest muzyka, tylko ludzie tworzący ten festiwal czyli publiczność, artyści i organizatorzy – stwierdza Bartosz Godziewski.

Idąc tym tropem, do współtworzenia festiwalu wystarczy Wasza obecność podczas jego poszczególnych akcentów. A tych przecież będzie co niemiara – w dodatku większość za darmo. Szczegółowe informacje na temat festiwalu znajdziecie na facebookowym wydarzeniu oraz fanpage’u Meskalina Blues Festival.

Fanpage: Meskalina Blues Festival
Link do wydarzenia: Meskalina Blues Festival – wydarzenie

Poprzedni post
Następny post

Komentarze

komentarze