News Ticker

Czym jest Outlaw Country?

Cykl artykułów poświęcony muzyce country

Jane Hilton, Red Rock, Valley of the Gods, Utah, 2015

W połowie lat 50′ sprzedaż muzyki country zaczęła dramatycznie spadać. Było to spowodowane głównie rodzącym się na przełomie lat 50′ i 60′ ogromnym “bumem” na rock and roll. To właśnie wtedy świat dowiedział się kim jest Elvis Presley czy Little Richard, trochę później Beatlesi. To w tamtą stronę powędrowała uwaga większości ludzi.

Chcąc ratować sytuację wytwórnie zaczęły myśleć o komercjalizacji muzyki country. Powstał tak zwany Nashville Sound. Delikatniejsza wersja country bardziej “przystępna słuchaczom”. Zawierała w sobie wiele wpływów z muzyki pop dzięki czemu miała mieć większe szanse na czas radiowy. Wytwórnie zaczęły wymuszać na artystach zachowanie konkretnej formuły piosenek. Niemile widziane było pisanie o trudnych tematach takich jak alkohol czy narkotyki. Sprzeciw budziło też buntowanie się w piosenkach przeciwko systemowi czy nawet pisanie o zwykłych trudnościach ludzkiego życia. Miało być miło, przyjemnie i delikatnie. Tak naprawdę jedynym negatywnym motywem, który nie spotykał się z krzywymi spojrzeniami ze strony producentów było złamane serce.

Niektórzy artyści godzili się na taki układ, części jakoś udawało się obejść wyznaczone ograniczenia, ale część nie chciała iść na żadne ustępstwa. Tak właśnie w późnych latach 60′ uformował się odłam outlaw country. Była to oczywista kontra. Ruch ten skupiał się na czystej muzyce country. Pisaniu o prawdziwym życiu, bez unikania niewygodnych trudnych tematów.

Najbardziej rozpoznawalnymi przedstawicielami odłamu outlaw są Johnny CashWillie NelsonKris Kristofferson Waylon Jennings. W latach świetności tego podgatunku, przypadających mniej więcej na wczesne lata 80′, panowie stworzyli nawet supergrupę nazywając się The Highwaymen. W ich piosenkach nie brakowało stukających szklanek, czy opisów tego jak trudno czasem wybrać to co właściwe kiedy to co złe jest łatwiejsze.

The Highwaymen | Photo credit: PBS

Chyba najbardziej znanym posunięciem, które idealnie oddaje w praktyce czym tak naprawdę był lub jest ruch outlaw była seria koncertów, które Johnny Cash zagrał w więzieniach. Najbardziej znany z nich odbył w Kalifornijskim zakładzie karnym w 1968 roku dla 2 tysięcy więźniów. Artysta zagrał utwory, z których treścią jego specyficzna publiczność mogła się utożsamić. Takich w jego repertuarze nie brakuje. Sam Johnny nie należał do grzecznych chłopców. W młodości miał parę razy na pieńku z prawem, a cała idea i wizerunek człowieka niezgadzającego się z systemem tylko potęgowały poczucie podobieństwa między wykonawcą, a jego nietypową publiką. Wydany później w formie albumu zapis tego koncertu, zatytułowany “Johnny Cash at Folsom Prison” jest do dnia dzisiejszego jednym z najbardziej znanych jego dzieł.

W dzisiejszych czasach, kiedy muzykę country zdominował country-pop, terminu outlaw używa się też czasem w odniesieniu do artystów młodszego pokolenia, którzy idą ze swoją twórczością bardziej w stronę klasycznego countrowego brzmienia. Są to na przykład Chris Stapleton czy Kacey Musgraves.

Adrianna Małolepszy

 

 

Poprzedni post
Następny post

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.