News Ticker

Odświeżyli teledyski The Beatles!

Aktualności

The Beatles

The Beatles przygotowali rozszerzoną reedycję albumu „1”, który swoją premierę miał już 6 listopada. Wydawnictwo zawiera sporą ilość odświeżonych wideoklipów. Wszystkie materiały zostały naturalnie zrekonstruowane i przygotowane dla współczesnego odbiorcy przy jednoczesnym zachowaniu klimatu czasów, w których powstawały.

Każdy fan muzyki lat 60/70, nie raz zetknął się ze starym koncertem lub teledyskiem nagranym przy użyciu kamery rejestrującej obraz na taśmę filmową.  Problem w tym, że wszystkie wyprodukowane w tamtym czasie filmy mają przeciętną, a niekiedy bardzo słabą jakość obrazu i dźwięku, co sprawia, że współczesny odbiorca nie może w pełni cieszyć się oglądanym materiałem. Na ratunek przychodzą nam nowoczesne technologie przy pomocy, których człowiek jest w stanie zrekonstruować zniszczone, długoletnie wideo i nadać mu nowy, odświeżony wygląd. Mowa oczywiście o zremasterowanych wersjach wideoklipów czy koncertów.

Beatlessssss

źródło: youtube | www.thebeatles.com

Dzisiejsze czasy narzuciły zupełnie inne standardy i to co kiedyś było szczytem technologii, dzisiaj przeszło już dawno do historii. Obraz na taśmie filmowej ma swój niepowtarzalny klimat i nie ma co do tego wątpliwości, jeśli zaś istnieją narzędzia dzięki którym możemy w znaczny sposób poprawić jakość dawnych produkcji, dlaczego więc tego nie zrobić?

Stare filmy znów mogą przeżywać swoją drugą młodość, a wszystko za sprawą nowoczesnych technik rekonstrukcji. Jak mawiają eksperci oryginalny negatyw można zeskanować w bardzo wysokiej rozdzielczości (4K) i zrekonstruować do jakości lepszej, niż w niektórych współczesnych produkcjach. O ile skanowanie jest procesem automatycznym, o tyle dalsze etapy rekonstrukcji wymagają już ingerencji człowieka. To wielogodzinna, ręczna praca nad każdą klatką filmu. Proces polega na usuwaniu rys powstałych w wyniku przesuwania taśmy w trakcie kopiowania, niwelowaniu migotania obrazu, a także grading i naprawa uszkodzonych klatek. Pracy jest sporo, ale efekty są na prawdę zadziwiające.

źródło: youtube | www.thebeatles.com

Zrekonstruowane teledyski The Beatles prezentują się znakomicie. Obraz został pozbawiony wszelkich rys i pyłków widocznych w pierwotnych wersjach wideo. Poprawie uległ, także dźwięk. Mogłoby się wydawać, że cyfrowa rekonstrukcja wideoklipów złotej czwórki z Liverpoolu w jakiś sposób obnaży je z ich niepowtarzalnego klimatu, tymczasem tak nie jest. Wszystko zostało bardzo pieczołowicie odrestaurowane nie odbierając przy tym wcześniej wspomnianego klimatu tamtych lat.

Reedycja albumu „1” dostępna jest już w różnych konfiguracjach – z DVD, Blu-Rayem lub dwoma płytami Blu-Ray. Dodatkowo warto wspomnieć, że wersja deluxe została wyposażona w ponad 100-stronnicową ilustrowaną książeczkę.

Zremasterowane koncerty czy klipy to prawdziwy rarytas dla fana starych zespołów muzycznych. Odnowionych wydawnictw cały czas przybywa i bardzo dobrze, bo przecież prawdą jest, że precyzyjnie zrekonstruowany materiał wideo zawsze nabiera dodatkowych walorów przez co przyjemniej się go ogląda.

Patryk Jędrasiak

Poprzedni post
Następny post

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.