News Ticker

Cinemon wypuścił „So Naive” – pełnoprawny singiel będący zapowiedzią nowej płyty zespołu

Aktualności

Sesja nagraniowa w The Rolling Tapes Studio | fot. Dominika Filipowicz

Pomysł na singiel mieliśmy już od dawna – jest to szybsze, łatwiejsze i przyjemniejsze niż praca nad całą płytą. Jednak nie chcieliśmy go traktować po macoszemu, jak swoistej “demówki”, a raczej wypuścić pełnoprawny singiel, by mógł godnie reprezentować nadchodzący LP – tak o najnowszym singlu mówi Michał Wójcik, lider zespołu Cinemon.

„So Naive” miał swoją premierę w internecie już jakiś czas temu, ale nie jest to jedyna nowość od chłopaków z Cinemon. Na oficjalnej stronie rockowego tria dostępny jest jeszcze „Paths, Choices and Irresistible Mistakes”. Niestety mało prawdopodobne jest by utwór trafił na najnowszy Long Play zespołu.

Materiał na LP powstaje w zasadzie od bardzo dawna – od 2 lat. Nikt nie stoi nad nami z batem, nie gonią nas terminy, więc mamy swoje tempo pracy. „So Naive” ma kilka miesięcy – zdołaliśmy zagrać go kilkukrotnie na żywo. „Paths, Choices…” to numer, który powstał ponad dwa lata temu i w zasadzie miał nigdy nigdzie nie trafić. Nie mieliśmy pomysłu jak go dokończyć, więc leżał i się kurzył. Korzystając z wolnej godziny w studio postanowiliśmy go spontanicznie nagrać, nie wiedząc zupełnie co z niego wyjdzie. W zasadzie również spontanicznie zaprosiliśmy do udziału Zuzę Skolias, z krakowskiego Time For Funk, która dograła swoje wokale. Całość – bardzo intymna i zupełnie zaskakująco jedna z moich ulubionych rzeczy, jaką kiedykolwiek zrobiliśmy – Michał Wójcik.

12072703_10153325548449794_2005122942176328530_n

Michał Wójcik | Sesja nagraniowa w The Rolling Tapes Studio | fot. Dominika Filipowicz

Materiał został zarejestrowany w The Rolling Tapes Studio. Jak twierdzi muzyk jest to cudowne miejsce, na odludziu, z fantastycznym zapleczem analogowo-sprzętowo-pomieszczeniowo-klimatycznym. W takim miejscu rzeczywiście można czuć się rewelacyjnie.

Chcieliśmy osiągnąć pewną przeciwtezę do „Perfect Ocean” – czyli zamiast długo, pieczołowicie, szczegółowo, krótko, spontanicznie, na dobre i na złe i “w ogółach”. I tak właśnie było. Materiał zarejestrowaliśmy na setkę, bez zbędnego… pedantyzmu, nazwijmy to. Nie było po prostu na to czasu – mieliśmy tak naprawdę kilka dni na 9 numerów. Czasem jest wiec krzywo, czasem niedoskonale, czasem “z czapy”. I dobrze – Michał Wójcik.

Premiera nowej płyty zapowiedziana jest na 2016 rok. Zespół nie podał dokładnej daty wydania, wiemy jednak, że nastąpi to w lutym. Krążek zawierać będzie 8 kompozycji. To dość krótki, ale miejmy nadzieję, że intensywny long play. Zawartość płyty nie będzie wzbogacona o żadne dodatkowe numery, chodź jak powiedział Michał:

W jakimś sensie singlowy „Paths, Choices and Irresistible Mistakes” jest pewnego rodzaju bonusem – w którym zresztą podobnie jak w przypadku bonus tracka na Perfect Ocean zaśpiewała Zuza Skolias – i to musi Wam wystarczyć.

Na pytanie jak grupa określiłaby styl nowego LP wypisując mieszankę kilku zespołów, muzyk odpowiada następująco:

Najnowsze dzieło to coś pomiędzy starym, obecnym, a nowym Cinemonem (śmiech). Gramy dość eklektycznie, a każdy, kto słucha ma własne skojarzenia czasami zupełnie odległe od naszych własnych. Nasze to, celowe lub nie, Tom Petty, Neil Young, Pearl Jam, Soundgarden, Genesis, Rolling Stones i jakiś stoner – nie wiem jaka kapela konkretnie, bo w ogóle tego nie słucham, ale mówią, że tam jest. Basik – który słucha stonera – mówi, że nie mamy z nim nic wspólnego. Aha, i podobno zerżnęliśmy jakiś riff od Elvisa Costello i Budki Suflera. Zatem dla każdego coś miłego – M.W.

12107860_10153325548359794_7363684491474878774_n

Cinemon | Sesja nagraniowa w The Rolling Tapes Studio | fot. Dominika Filipowicz

Wydawnictwo na pewno ukaże się w formie CD + digital. Nad winylem zespół cały czas się zastanawia, ale jest duża szansa, że kiedyś to nastąpi.

To spory koszt, a jeszcze nie spłaciliśmy samochodu – życie (śmiech). Ale kto wie, może znajdzie się wydawca – M.W.

Krążek będzie dostępny w kilku sklepach, z którymi grupa wcześniej współpracowała. Jeśli będzie na winylu – to w kilkunastu, ponieważ jak zaznaczył lider zespołu „głównie po drodze nam ze sklepami winylowymi. Dokładna lista pojawi się na stronie www.cinemon.pl/where-to-buy. Możliwości zakupu krążka jest naprawdę sporo. Najnowszą płytę będzie można nabyć zarówno na koncertach jak i profilu bandcamp.

12065517_10153325548204794_2638021833151845242_n

Cinemon | Sesja nagraniowa w The Rolling Tapes Studio | fot. Dominika Filipowicz

Po odsłuchaniu dwóch najnowszych kompozycji można odnieść wrażenie, że vintage’owa formacja z Krakowa złagodziła nieco swoje brzmienie. „So Naive” i „Paths, Choices and Irresistible Mistakes” to nowe oblicze Cinemon. Zespół daje się poznać z bardziej melodyjnej strony. Czy wyszło na lepsze? Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć, zwłaszcza gdy nie słyszeliśmy wszystkich utworów. Jedno jest pewne, w życiu potrzebne są zmiany. Na koniec poprosiłem lidera grupy Michała Wójcika o kilka słów podsumowania:

Kiedyś długo zastanawiałem się nad tym “co gramy”, nie umiejąc za bardzo zdefiniować konkretnego gatunku. Jest u nas i prosta rock n’ rollowa czy nawet popowa piosenka, ale też łupanie, jest jakaś alternatywa, czasem może nawet pozostałości form “progresywnych” czy eksperymentalnych z okresu pierwszej płyty. I będzie to wszystko również na nowym LP. Pierwotnie miał być to album zupełnie piosenkowy, ale nie udało się i wyszło “jak zawsze”. I w tym dostrzegam nasz własny, nierówny i eklektyczny styl. Zaakceptowaliśmy fakt, że nie musimy grać “niczego konkretnego” – nie jesteśmy przecież produktem szytym na miarę do radia czy telewizji, pod konkretne gusta. Korzystamy więc z tej swobody, kontynuując jakąś podróż, którą rozpoczęliśmy w zasadzie na pierwszej płycie. Od czasów EP Three Days czy Perfect Ocean zmienił się u nas basista – teraz gra z nami Basik, znany z Miliona Much czy “starego” Rusty Cage. Siłą rzeczy więc “dociążyło” nam to brzmienie, zmieniło charakter. Ale to raczej mikrozmiany, a nie wielkie rewolucje.

www.cinemon.pl
www.facebook.com/cinemonpl
cinemon.bandcamp.com

 

Poprzedni post
Następny post

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.