News Ticker

Cinemon uderza z singlem – The Worst Band in The World (feat. Mikołaj Trzaska)

Aktualności

Cinemon | Photo 2019 źródło: Facebook

W ostatnich latach krakowskie trio Cinemon zagrało ponad 200 koncertów, po to by pod koniec 2017 nagle zapaść się pod ziemię. Po niemal dwuletniej przerwie kontratakują z nowym singlem The Worst Band in the World z gościnnym udziałem free jazzowego saksofonisty Mikołaja Trzaski, autora muzyki m.in. do filmów Wojciecha Smarzowskiego.

Utwór inspirowany był książką dziennikarki muzycznej Małgorzaty Halber pt. „Najgorszy człowiek na świecie” – intymnym zapisem jej walki z alkoholizmem i depresją.

„Wbrew pozorom tytuł singla to nie ironia. Nie jest to tani chwyt mający bezczelnie sugerować coś odwrotnego. Autentycznie było wiele momentów kiedy tak się czuliśmy”, mówi Michał Wójcik, gitarzysta, wokalista i autor tekstów zespołu. Utwór jednak nie opowiada o trudach i znojach życia rock’n’rollowców. Sięga głębiej do osobistych kryzysów i sposobów radzenia sobie z nimi: „Książka Małgorzaty Halber była dla mnie przełomem w radzeniu sobie ze swoją własną długoletnią depresją, która rujnowała mi życie, tak, jak alkoholizm rujnował życie Halber. Naprawdę dostałem kopa, co ostatecznie sprawiło, że zebrałem się w sobie i poszedłem na terapię grupową. I zgadnijcie co – spotkałem tam całą bandę najgorszych ludzi na świecie. O tym jest tak naprawdę ten numer – o grupie ludzi na skraju rozpadnięcia się na kawałki, którzy próbują przetrwać kolejny dzień. Uznałem że zasługują, zasługujemy, na hymn za samo bycie tam i próbowanie.”

W utworze można usłyszeć saksofon altowy i barytonowy w wykonaniu Mikołaja Trzaski, co dokłada się do dusznego i ciemnego wybrzmienia całości.

„Od początku chcieliśmy free jazzowe solo. Ale to co zrobił tam Mikołaj to czyste szaleństwo. Dość celnie oddaje to stan twojego umysłu, gdy jesteś na terapii.”

Cinemon | Photo 2019

Piosenka została nagrana samodzielnie, z wykorzystaniem szesnastośladowego magnetofonu z początku lat dziewięćdziesiątych, a towarzyszy jej wideo autorstwa Nikodema Dybińskiego (Woda&Olej) zarejestrowane na taśmie VHS.

„Chcieliśmy by brzmiało to surowo i prawdziwie. Nie było innego sposobu niż maszyneria sprzed trzech dekad, z wszystkimi swoimi drobnymi wadami i usterkami”.

Utwór The Worst Band in the World będzie miał swoją premierę 27 czerwca 2019 i jest pierwszym singlem zapowiadającym nadchodzącą w 2020 płytę. W międzyczasie, Cinemon będzie można zobaczyć na trasach koncertowych w Kanadzie (wrzesień 2019), w Polsce (październik 2019) oraz w Niemczech (marzec 2020).

www.facebook.com/cinemonpl

 

Poprzedni post
Następny post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.