News Ticker

BOOK GIG: Nowa muzyczna inicjatywa w Łodzi

Artykuły tematyczne

Damian Popławski - twórca Book Gigu, założyciel Laudes Studio, współtwórca Music Fabrication, oraz dźwiękowiec podczas Łódzkich Wideosesji.

Book Gig to inicjatywa skierowana w stronę wszystkich artystów. Celem projektu jest danie twórcom możliwości pokazania się szerszej publiczności oraz promocja tego pięknego miejsca jakim jest Muzeum Książki Artystycznej. Impreza jest profesjonalnie nagłośniona i oświetlona co sprawia, że gra się tu bardzo dobrze.

Pomysł na Book Gig zrodził się niespodziewanie, podczas mojej drugiej wizyty w  Muzeum Książki Artystycznej (ulica Tymienieckiego 22/24, w Łodzi) poznałem tam Dariusza Adryańczyka, który od kilku lat organizuje w tym budynku coroczny festiwal „OtwARTa Wystawa”.

Po rozmowie z nim, jak i z właścicielami budynku dostałem zielone światło na stworzenie tam własnego wydarzenia. Budynek, w którym odbywa się Book Gig, to willa jednego z łódzkich fabrykantów Henryka Grohmana, miejsce wspaniałe, niepowtarzalne, chociaż z widocznym już skutkiem upływu czasu… Koncerty odbywają się w głównej sali balowej, gdzie gościły sławy m.in. Artur Rubinstein, Ignacy Paderewski, Ignacy Witkiewicz, Henryk Sienkiewicz. Oczywiście Book Gig to nie tylko koncerty, ale także wystawy i filmy – tak o projekcie mówi Damian Popławski pomysłodawca całego przedsięwzięcia.

Book Gig w zamyśle pojawił się jakoś pod koniec sierpnia tego roku, a 13 Listopada odbył się pierwszy koncert. Jako że festiwal jest comiesięczny, mamy zabookowane terminy na grudzień – 19 grudnia (sobota), oraz styczeń – 22,23 (piątek, sobota).

Główna sala - pomieszczenie może pomieścić nieco ponad 200 osób.

Główna sala – pomieszczenie może pomieścić nieco ponad 200 osób. / fot. Book Gig

Koncerty robimy w formie akustycznej, ponieważ tworzymy kameralność, pewną magię tej imprezy… Ponadto pomieszczenie, w którym odbywają się koncerty, zostało wzniesione pod koniec XIXw. instrumenty wtedy nie miały żadnego elektrycznego wzmocnienia, więc sala została tak zbudowana aby oddać jak najlepsze brzmienie samych instrumentów. Oczywiście, teraz korzystamy z technologii, aby uwydatnić te najlepsze walory brzmieniowe sali, ale także dla większego komfortu muzyków i słuchaczy.

Do tej pory podczas Book Gigu wystąpili tacy artyści jak: OCD, Cosmic Shapes, Klara, Small Mechanics. W grudniu odbędą się koncerty RevloversYouth Novels, Lee La Loa. W ciągu kilku dni na naszej stronie Facebook będzie można poznać Lineup na styczeń. Niestety, nie mogę teraz zdradzić żadnych szczegółów, mogę natomiast zapewnić, że z imprezy na imprezę będzie coraz ciekawiej!

12239965_1660141457576258_4989403376144852023_n

Koncert Klary podczas 1 edycji Book Gig / fot. Piotr Kołata

Na Book Gig zapraszamy wszystkich zainteresowanych, zapraszam zarówno młode zespoły, solistów, różnych artystów jak i bardziej znanych wykonawców, którzy chcieliby wystąpić w tym magicznym miejscu.

www.facebook.com/bookgiglodz

Poprzedni post
Następny post

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.